Rychlá půjčka

Online inzerce nabídky a poptávky zdarma včetně informaci o financích a diskuze o půjčkách všech typů

Nový zákon o spotřebitelském úvěru se týká i rychlých půjček

Každý, kdo se zajímá o oblast finančnictví a zvláště půjček, jistě zaregistroval nový zákon o spotřebitelském úvěru, který upravuje a upřesňuje vztahy mezi žadateli o půjčky a úvěry a jejich poskytovateli. Tyto změny pravidel pro poskytování půjček patří k největším za poslední desetiletí. Zákon výrazně zpřísňuje podmínky pro poskytovatele, kteří musejí podmínky půjček vytvářet tak, aby byly pro klienta únosné a nezpůsobily mu existenční potíže. Zájemce o půjčku je tak více chráněn, ale také důkladně prověřován, takže v mnoha případech půjčku nedostane. Tato pravidla se dotknou mnoha rychlých půjček, jejichž poskytovatelé na detailním prověření klientů netrvali.

Přísnější kritéria pro klienty

Důsledkem detailního prověření finančních poměrů zájemce o půjčku je to, že by se ani k rychlým půjčkám neměli dostat lidé, kteří pak půjčku nebudou moci splatit. U rychlých půjček bude kvůli prověřování zájemců vyřízení trvat o něco déle, navíc by půjčky neměly být schváleny lidem, kteří neprokážou příjem nebo mají záznamy v registru dlužníků. Předejde se tak neuváženému půjčování financí, které je právě u rychlých půjček velice lákavé, ovšem splacení celé částky bývá často problematické. Co musí splňovat poskytovatel půjčky Snad nejzásadnější podmínkou pro poskytovatele půjček, kterou zákon stanoví, je povinnost mít vzdělání s maturitní zkouškou a atestaci ČNB. Tyto povinnosti se týkají všech poskytovatelů jak bankovních tak nebankovních produktů. Nebankovní poskytovatelé musí mít počáteční kapitál nejméně 20 000 000 Kč, pod tuto minimální hranici nesmí kapitál klesat. Dohled nad subjekty a registr poskytovatelů spadá nově pod ČNB. Naroste administrativa vedená k půjčce – i u rychlých půjček bude muset být velmi podrobně zdokumentována a zhodnocena finanční situace žadatele, jeho příjmy a výdaje a také platební historie, což prodlouží schvalovací proces.

Zvýšená ochrana klientů

Nový zákon o spotřebitelském úvěru má jako jeden z cílů zabránit potížím při splácení a omezit nebo úplně odstranit značně nevýhodné nebo dokonce podvodné půjčky. Pokud totiž poskytovatel půjčky neprovede všechny zákonem nařízené kroky, riskuje, že klient označí smlouvu za neplatnou, což lze učinit i po několik let od uzavření smlouvy. Pokud se klient octne v obtížné životní situaci, která mu znemožní splácet podle sjednaných pravidel, má nárok na í splácení v upraveném režimu bez sankcí a placení poplatků. Lze se i vyvázat ze smlouvy. Také předčasné splacení by mělo být levnější nebo zdarma a pokuty a penále mají stanovenu horní hranici, což výrazně sníží riziko pro spotřebitele.
TOPlist