Rychlá půjčka

Online inzerce nabídky a poptávky zdarma včetně informaci o financích a diskuze o půjčkách všech typů

Půjčky od lidí

Dnes už nemusíte dlužit jen bance

Půjčit si... téměř pro všechny dost ožehavé téma. Pro někoho více, pro někoho méně. Avšak ve chvíli, kdy bankovní účet zoufale zeje prázdnotou, dříve nebo později k půjče svolí všichni. Kde ale jít? Požádat známé? Jít se doprošovat bance? Nebo jít do rizika a půjčit si od kterékoliv nebankovní společnosti? Naštěstí dnes už nemusíte dlužit jen bance, možností je víc. Výhodněji dostanete půjčku třeba od lidí.

Půjčky mezi lidmi jsou mnohem výhodnější

Ještě před šesti lety byste na možnost půjčit si mezi lidmi tady v Česku vůbec nenarazili. Kdybychom se vrátili  ještě o pár let zpět, třeba před rok 2005, kdy poprvé ve světě rozjela půjčky mezi lidmi společnost Zopa z Velké Británie, tento pojem by nenašel ani vyhledávač Google. Peer to peer půjčky (jejich další označení) jsou tedy docela mladé, ještě neplnoleté. Ale díky dobrému principu, na kterém fungují i výhodnějších podmínkách, které zájemcům o půjčku nabízejí s nimi do budoucna můžeme počítat. Princip je docela jednoduchý. Na jedné straně jsou zájemci o půjčku, na straně druhé pak lidé, kteří mají volné finance a jsou ochotni je půjčit - investovat je. Mezi nimi stojí platforma, přes kterou všechny půjčky probíhají formou aukce. Platformu někdo provozuje, za což si také něco bere pro sebe - určité procento od dlužníka (2-3%) i věřitele (cca 1,5%), to je však minimální a je to hlavně poplatek za administrativu a správu půjčky/pohledávky, a proto na tom budete s půjčkou mezi lidmi o dost lépe, než když si půjčíte od banky. Zajímavé je, že se vám na půjčku může složit třeba10 lidí.

Nejen možnost půjčit si, ale také možnost investovat

České platformy, na kterých probíhají půjčky mezi lidmi - aktuálně je to  Bankerat.cz, Benefi.cz, Zonky.cz však nezaujmou jen zájemce o výhodnější půjčku, nýbrž i zájemce o možnost investovat své volné finance. Investoři jsou zde však více v riziku, protože nikde nemají záruku, že jim dlužník půjčku splatí (u P2P půjček -peer to peer není povinnost přispívat do fondu pojištění vkladu). Riziko však mohou snížit tím, že půjčí menší částku více lidem. P2P půjčky jsou atraktivním projektem a vedle vysokých úroků, které vám nabídne banka vypadají přímo skvostně. I zde je však potřeba uvážit, zda půjčku opravdu potřebujete. Jedině tak se uchráníte od kolotoče dluhů, z kterého mnohdy není úniku.
TOPlist