Rychlá půjčka

Online inzerce nabídky a poptávky zdarma včetně informaci o financích a diskuze o půjčkách všech typů

Ústní dohoda o půjčce je podle zákona platná

Chcete si vypůjčit finance od příbuzných nebo známých, ale nechcete sepisovat smlouvu o půjčce? Nebo si naopak někdo chce vypůjčit od vás, a nechcete se vzájemně zatěžovat písemnými právními úkony? I ústní dohoda o půjčce je podle zákona možná a také platná, protože pro smlouvu o půjčce není vyžadována písemná forma. Ústní dohoda o půjčce však nemusí být vždy výhodná.

Ústní dohoda o půjčce má své nevýhody

Když se s někým domluvíte na ústní dohodě o půjčce, může se stát, že některá ze stran nebude plnit své povinnosti, které z ústní dohody o půjčce vyplynuly. Prokázat, že se půjčka uskutečnila, tedy že peníze byly skutečně odevzdány, je obtížné pro obě strany. Takové situaci je lepší předejít a místo pouhé ústní dohody o půjčce sepsat jednoduchou smlouvu s přesně půjčenou částkou vyjádřenou číselně i slovně, s dobou splatnosti a případnými sankcemi při nesplácení.

Ústní dohodu o půjčce lze uzavřít i telefonicky

Ústní dohodu o půjčce lze uzavřít nejen osobně. Je možná i telefonická forma, která se využívá například u rychlých půjček. Operátor se zájemcem probere všechny podmínky a podrobnosti, zodpoví případné dotazy a smlouva je uzavřena. Z takové ústní dohody o půjčce ovšem existuje záznam – tyto hovory se se souhlasem obou stran nahrávají.

Jak se prokazuje ústní dohoda o půjčce

Ústní dohoda o půjčce je sice formou právního úkonu, ale její prokazování je velice obtížné, navíc se odehrává před soudem. Pokud není jednoznačně prokázána, může věřitel o své peníze přijít. Navíc dlužník může tvrdit, že finance vůbec neobdržel nebo mu byla dána nižší částka, věřitel zase může požadovat mnohem více, než skutečně zapůjčil. Pokud u ústní dohody o půjčce nebyli přítomni hodnověrní svědci nebo není potvrzena směnkou, je její prokázání nemožné. Proto se doporučuje dát přednost písemné formě.

TOPlist